Хліб з оливками

Рідко знайдеться людина, здатна встояти перед запахом гарячого свіжого хліба! Це – давня магія печей, що поклоняється сонцю і землі… Це – середньовічна магія маленьких пекарень, які співають гімн новому дню… Це – сучасна магія хлібних кіосків, і маминих рук, що дражнить нюх і дарує відчуття свята.
Ptica_radugi

О, цей момент, коли на столі – свіжоспечений хліб, коли чудовий аромат заповнює всі куточки будинку й душі… Він ще гарячий, з хрусткою скоринкою, а всередині – м’яка невагомість…
Знайомо? Ще ні? Тоді запрошую вас до дивовижного світу випічки хліба. Для мене це завжди особливий час наодинці з чимось давнім, вічним, нескінченним… Це лише вода, борошно, сіль та дріжджі, скажете ви. Так – відповім я. У тому й диво, що із звичайних інгредієнтів виходить справжнє чаклунство.

Пекти хліб так цікаво. Ви здивуєтеся, як легко це можна зробити вдома, адже справді все геніальне є простим. Будемо пекти за принципом “вранці гроші – ввечері стільці або ввечері гроші – вранці стільці” 🙂 Я поясню кожен крок і навіть хлібопіки-початківці з легкістю досягнуть фантастичного результату.

Довіряйте собі, не бійтеся експериментувати й все обов’язково вийде. Почнемо?

Складові для тіста:

  • 1/4 + 1 чайна ложка сухих дріжджів
  • 200 мл газованої води кімнатної температури
  • 0,5 чайної ложки солі
  • 1 чайна ложка меду
  • 3 столові ложки оливкової олії
  • 300 г борошна (спельтового або пшеничного)
  • Приготування

    Змішати в ємності:

  • 150 г просіяного борошна
  • 1/4 чайної ложки дріжджів
  • 100 мл газованої води кімнатної температури
  • Щільно закрити та залишити годин на 11-12. Пам’ятаємо “ввечері гроші – вранці стільці”? Наприклад, о 22:00 змішали інгредієнти, прибрали до холодної духовки. І можна займатися чимось приємним: читати дітям казку перед сном, дивитися фільм, вчити іноземну мову, спати (потрібне підкреслити). Чому до духовки? Бо туди ніхто з цікавості не зазирне, як, наприклад, до холодильника уночі, і наше майбутнє тісто не потурбує. Моя донька вважає цей варіант найпридатнішим для спокою тіста і, власне, пекаря. Я повністю з нею згодна.

    Ось що виходить після 12 години спокою.

    image-306

    Вранці, годині о 09:00, додати наступні складові:

    • 100 мл газованої води
    • 1 чайну ложку меду
    • 1 чайну ложку сухих дріжджів
    • 3 столові ложки оливкової олії
    • 150 г просіяного борошна
    • 2 чайні ложки лимонного соку (факультативно; для блиску готового м’якуша)

    Замісити тісто. Цей процес значно полегшить міксер зі спіральними насадками або інший кухонний девайс для замішування.

    Починати вимішувати тісто треба на мінімальній швидкості, поступово збільшуючи оберти. Протягом перших 2-3 хвилин може здатися, що борошна недостатньо, але не поспішайте додавати. Чим довше вимішувати, тим краще розвивається клейковина й тісто стає більш пружним та щільним. Якщо ви користуєтеся кухонними помічниками, достатньо 10 хвилин вимішування. Завжди раджу орієнтуватися на текстуру тіста – воно повинно лише злегка залишатися на стінках ємності або майже не липнути до рук. Можливо, знадобиться більше борошна, це залежить від його сорту, виробника і т. д. Довіряйте собі та спробуйте відчути тісто.

    Додати 0,5 чайної ложки солі. Сіль змінить консистенцію тіста – воно стане більш пружним. Вимішувати 2 хвилини, поки сіль розподілиться. Додати лимонний сік, якщо він є. Вимішувати ще пару хвилин.
    Покласти тісто до змащеної оливковою олією ємності, затягнути харчовою плівкою та залишити на 50 хвилин у теплому місці. Дуже зручна та ж духовка. Ідеальна температура – 27 градусів. Якщо немає можливості точно виміряти температуру, мінімально прогрійте духовку та відключіть її. Має бути приємне тепло.
    Обім’яти тісто й дати йому спокій ще на 50 хвилин.

    Ось, можна сказати, приблизна еволюція тіста

    image-307

    Акуратно викласти тісто на змащену оливковою олією поверхню. Воно повітряне, слухняне.

    image-308

    Легкими рухами, без натиску, розтягнути його до товщини приблизно 2 см. Розподілити по всій поверхні оливки, сформувати наш майбутній хліб. Накрити рушничком і залишити для розстоювання на 30-40 хвилин.

    image-309

    image-310

    Випікати перші 10-15 хвилин із парою при температурі 250 градусів.

    Для створення пари я ставлю на дно духовки ємність із холодною водою. Вона випаровується, допомагає тісту піднятися, красиво розкрити надрізи (якщо такі є) і надає хлібу тонку хрустку скоринку.

    Через 15 хвилин забрати воду з духовки й допікати до золотистої скоринки (близько 25 хвилин).

    Така краса в духовці вже через 15 хвилин…

    image-311

    …та фантастичний результат наших старань.

    image-312

    Домашній хліб – особливий, найсмачніший й ароматніший… Сподіваюся, ви в цьому теж переконалися 🙂

    Смачного!

    Вдячні за конструктивну критику та відгуки