Закусочне масло з черемшою

Весна – час збирати каміння черемшу

Кажуть, черемша отримала назву ведмежа цибуля, бо це перша трава, яку їдять ведмеді після зимової сплячки. Жодної іншої поки що в цей час немає. А ще, згідно з неперевіреними даними, кельти та римляни вживали черемшу як лікарську рослину. Лицарі-тевтонці знали про очищувальну силу цієї трави. Вони використовували її у певні святі дні як культову їжу, щоб очистити організм після довгої зими й знову зробити себе «міцним ведмедем». У середні віки черемша продовжила свою ходу за Карла Великого, який наказав саджати її в кожному саду.

Згодом дикий часник, як ще називають черемшу, стали якось забувати. А наприкінці 20 століття справжній черемшовий бум у Європі почався знову. Сьогодні ця пряність настільки популярна, що її можна придбати не лише на ринках, а й у супермаркетах. У Німеччині шеф-кухарі ресторанів вважають гарним тоном готувати у березні-квітні для гостей страви з черемшою. А в місті Ебербах, наприклад, є багаторічна традиція організовувати дні черемші – справжній фестиваль, присвячений цій лісовій спеції.

На fan-tasty-кухні щовесни теж проводяться наші дні черемші, але в абсолютно камерному, родинному варіанті. Ми додаємо цю ароматну пряність у салати, запіканки, робимо смачний соус песто й готуємо крем-суп з черемши.

Новинка (для нас, принаймні) – закусочне масло з черемшею. Готується дуже швидко, з’їдається ще швидше. Дуже смачно, пряно та свіжо! Ми додали невеликий зубчик часнику для посилення смакового ефекту. Якщо не додавати, збережеться ніжна часникова нотка, а характерної “аури” навколо вас не буде. Ну, хіба на зовсім короткий час збережеться легкий присмак. Загалом, можна за вечерею насолодитися смаком, а вранці без побоювань вести ділові переговори й ніхто не запитає, скільки вампірів ви перемогли.

Отже, 7 складників:

  • Вершкове масло м’яке
  • Черемша
  • Зелена цибуля
  • Петрушка
  • Часник
  • Сіль
  • Перець

image-2180

Приготування

Підготовані складники подрібнити. Довести до смаку, додаючи сіль, мелений перець і можна спожтвати в необхідній кількості.

image-2181

Нехай весна тішить вас не тільки яскравими фарбами, а й яскравими смаками!

Смачного!

Вдячні за конструктивну критику та відгуки