Мусака

Якщо вам хтось скаже, що мусака – це щось на кшталт лазаньї, тільки з баклажанами, не ведіться.

Звісно, в чомусь вони схожі: соус бешамель, наявність м’ясного шару, запікання у духовці… І все. А як же сир, спитаєте ви? А не всі кулінари Греції (та інших “мусаківських” регіонів) додають його до цієї страви. І кожна господиня має свій, правильний рецепт. Так само, як рецепт смачнющего борщу в українки або як рецепт насиченого рибного рагу бродет у хорватки.

Логічно, що і на fan-tasty-чній кухні народився свій варіант мусаки. Я прочитала безліч рецептів 4-ма мовами, передивилася до болю в очах стільки видосів… Особливо до сліз споглядала кількість олії для фритюру баклажанів та картоплі. Але в жодному разі не сперечаюся, це все автентично. Об’єднала вивчене і ось він, бажаний та фантастично смачний результат!

Текстури, смаки, аромати… Хрумка сирна скоринка, соковитий м’ясний шар, кремовий бешамель, ніжний баклажан… Смак запечених овочів, прянощів, пікантності часнику та свіжості орегано. До речі, назва “орегано” походить від грецьких oros – гора, ganos – радість. Радість гір. Навіть символічно якось, бо смачна їжа – це завжди радість.

Отже, інгредієнти:

  • Фарш (яловичина) – 500 г
  • Баклажани – 650 г
  • Картопля – 600 г + 1 шт. (потім розповім, навіщо)
  • Помідори (можна взяти очищені консервовані) – 250 г
  • Томатна паста – 2 ст. л.
  • Цибуля – 250 г
  • Часник – 20 г
  • Моцарела – 125 г
  • Твердий сир – 70 г
  • Оливкова олія
  • За смаком: сіль, цукор, орегано (можна сушений), суміш перців, мускатний горіх, кориця, лавровий лист

image-2754

…і для соусу бешамель:

  • Молоко – 230 мл
  • Масло – 30 г
  • Борошно – 1 ст. л.
  • Сіль, суміш перців, мускатний горіх

image-2755

Приготування мусаки

Часник та цибулю дрібно нарізати. Томати подрібнити, можна зі шкіркою. Моцарелу та твердий сир натерти на великій тертці.

image-2756

Половину порції часнику залити оливковою олією і дати трохи настоятися. Ця ароматна олія знадобиться для запікання баклажанів та картоплі.

image-2757

Тим часом очистити баклажани й нарізати їх кружальцями приблизно 1 см завтовшки. Я давно не витримую бакли в солі, щоб вийшла гіркота. Якось прочитала, що зараз виведено нові сорти без цього неприємного присмаку. Ризикнула й не пошкодувала. Абсолютно ніякої гіркоти. Спробуйте й ви.

Картоплю нарізати приблизно 0,5 см завтовшки. Не чистити! Таким чином отримаєте шалений смак запеченої картопляної скоринки.

Все викласти на деко, змастити пахучою олією. Запекти в духовці за 160 градусів до апетитного вигляду. У мене пішло на це 45 хвилин. Солити після запікання. Так можна уникнути надмірного виділення вологи.

image-2758

Поки овочі запікаються, готуємо м’ясо.

На невеликому вогні довести цибулю до золотистого кольору. Додати часник та фарш. Обсмажити все, щоб випарувалася волога. Відправити до вмісту пательні 2 столові ложки томатної пасти, лаврушку, суміш перців, корицю та мускатний горіх. Дуже раджу додавати спеції потроху і обов’язково куштувати. Перемішати фарш, добре поєднуючи всі інгредієнти. Нехай трохи підсмажиться. Які пахощі!..

image-2759

Додати подрібнені томати, орегано, сіль та цукор. Добре перемішати й залишити ніжно тушкуватися на невеликому вогні до випаровування рідини. Наприкінці прибрати лаврушку. Буде дуже насичена, ароматна й смачна маса.

image-2760

Лайфхак

Цей фарш можна приготувати напередодні або заздалегідь та заморозити. І у час “М” (мусака) швиденько приготувати саму страву.

Далі – бешамель. Про те, як його приготувати, я розповіла в рецепті лазаньї. На цей раз зменшила вдвічі кількість вершкового масла. Ру (це суміш борошна та жиру, в даному випадку масла) обсмажувала трохи довше. Бешамель вийшов трохи темнішим, з приголомшливою горіховою ноткою. І така кремова текстура!

image-2761

І ось настав дуже відповідальний етап: конструювання мусаки. Чому так серйозно? Тому що всі інгредієнти готові та таааак пахнуть, що неможливо втриматися від спокуси й не з’їсти хоч щось. Ось тут якраз стане у нагоді та сама картоплина 😀

Форму трохи змастити оливковою олією. І слідкуйте за руками:

1. Баклажани.
2. Картопля.
3. Фарш (ущільнити).
4. Баклажани.
5. Картопля.
6. Бешамель.
7. Сир.

 

image-2762
image-2763

 

Якщо ви до цього моменту не з’їли половину заготовок, то ви молодець!

Випікати мусаку 30 хвилин при 180 градусах. Все!

Тепер ви теж переконалися, що мусака – це взагалі ніскільки не італійська лазанья з болоньєзе.

Ця шикарна запіканка смачніша наступного дня, вчорашня. Але й одразу після духовки просто ульот!

image-2764

Смачного 🙂

Вдячні за конструктивну критику та відгуки