Булочки до сніданку

У Німеччині існує понад 3200 сортів хлібобулочних виробів. Німці безперечно на цьому розуміються.

Якщо бути абсолютно точним, то станом на 23 січня 2019 нарахували рівно 3228 різновидів хлібної випічки. Офіційно вони записані у Хлібному регістрі Німецького Хлібного інституту. Аналогів цьому регістру у світі немає взагалі. Ба більше! Ці дослідження стали у 2014 році підставою для визначення німецького хліба національним культурним надбанням та визнанням ЮНЕСКО нематеріальною спадщиною. Могутність, я вважаю!

Рецепт таких булочок, напевно, є на сторінках Хлібного регістру. Його автор – німецький пекар, пристрасний фанат своєї справи Lutz Geißler. За його рецептом я вже пекла дивовижні булочки на йогурті з насінням льону та вівсяними пластівцями. Смачнооо!

Загалом у Німеччині особливе ставлення до сніданку. Це ритуал та сімейні традиції, затишні розмови, смачне домашнє варення, ароматний мед, сири, шинка etc… І найсвіжіша ароматна випічка! Зрозуміло, що це у вихідні та свята, будні не розглядаємо. Хоча серед тижня на багатьох робочих місцях є так званий “час сніданку” і неодмінно з булочками! Німці точно знають, в якій пекарні найкраща випічка “на районі”. Якщо у найближчий сама посередність, то вони їдуть до тієї, в якій, можливо, трохи дорожче, зате рівень якості та отриманого потім задоволення варті того!

До речі…

У французів сніданок – це величезна чашка (без ручки!) кави з молоком і повітряний масляний круасан, що тане в роті. Італійці люблять на бігу випити чашку міцнющого запашного еспресо з чимось солодким, dolce. І неодмінно біля стійки, не за столиком. Зі зручностями, сидячи, дорожче!

Ми, українці, можемо і смаженої картоплі з оселедцем до сніданку подати, і супчик з грибами 😉

Звичайно, це все – середньостатистичні дані й певною мірою кліше. Але про німців і булки чиста правда! А ще правда в тому, що багато людей самі печуть і не шукають “найкращу пекарню”.

Рецепт цих ранкових булочок я не планувала документувати. Робила фото просто так, на телефон, оскільки пекла їх уперше і не знала, що вийде. Хотіла, як краще і вийшло добре 😀

Впевнена, що ви оціните простоту виконання, як то кажуть, і фантастичний результат. Цей чарівний аромат, що розливається м’якими теплими хвилями по будинку… Хрумка скоринка, ніжний м’якуш і яскравий смак… Я анітрохи не перебільшую. Пропоную особисто переконатись. Отже…

Увечері замісити тісто з:

  • 180 г пшеничного або спельтового борошна
  • 110 г житнього борошна
  • 100 г манної крупи
  • 150 мл газованої води (в оригінальному рецепті звичайна)
  • 150 мл молока
  • 1-2 г сухих дріжджів або 4 г свіжих
  • 8-10 г солі
  • 8 г оливкової олії

image-2394

Приготування

Борошно перед замісом обов’язково просіяти, наповнити його киснем.

Змішати в чаші всі інгредієнти та перші 10 хвилин замішувати на низькій швидкості (у комбайні або звичайним міксером зі спіральними насадками). Наступні 5 хвилин замісу – на вищій, але не максимальній швидкості.

Перекласти тісто до змащеної олією чистої ємності, щільно затягнути харчовою плівкою і “забути” в холодильнику на 12 годин.

Вранці тісто буде мати ось такий вигляд…

image-2395

Підпилити стіл борошном і дууууууже акуратно розділити тісто на 8 частин. Ніжно складаючи, сформувати булочки і обваляти їх у борошні. Укласти для вистоювання на лист для випікання швом донизу.

image-2396

Накрити легким рушником і дати піднятися протягом 45 хвилин за кімнатної температури.

image-2397

Перед випіканням перевернути булочки швом догори.

При вистоювання булочки не дуже збільшуються в розмірах. Так і має бути.

image-2398

Випікати з парою за температури 230 °С.

Як зробити пару в духовці я розповідала в рецептах розділу хліб.

Особливості випічки

Після перших 10 хвилин відкрити дверцята духовки і випустити пару. Відразу закрити! Випікати далі до насиченого золотистого кольору. На останніх 5 хвилинах зовсім трохи відкрити духовку. Так вийде та сама шалено хрумка скоринка!

Дати охолонути на решітці. Ми не змогли “дати охолонути” 😁

image-2399

Усі знають, що медики не радять їсти гарячу випічку. Але як встояти? Один маленький шматочок хоча б… Наприклад, з таким ароматним маслом.

Робіть все зі смаком та любов’ю 🙂

Смачного und guten Appetit!

Вдячні за конструктивну критику та відгуки